Zając: czy warto jeść mięso z zająca? Właściwości i zalety

2018-03-23 15:52

Zając, czy raczej mięso z zająca, nie jest potrawą, która często gości na naszych stołach. Zresztą spożywanie dziczyzny, jak również jej walory odżywcze i zdrowotne wciąż budzą kontrowersje i bywają sporne. Czy mięso z zająca jest zdrowe? Czy warto je jeść? Sprawdź, jakie zalety i właściwości ma mięso zająca, a także jakiego smaku możesz się spodziewać.

zajac-czy-warto-jesc-mieso-z-zajaca.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Mięso z zająca jest chudsze i zdrowsze od mięsa z królika

Spis treści

  1. Mięso z zająca: smak i zalety
  2. Mięso z zająca: właściwości i walory zdrowotne

Zając na polskim stole kojarzy nam się głównie z pasztetem. Czy zając powinien częściej gościć w naszej kuchni? Sprawdź, czy warto jeść mięso z zająca.

Mięso z zająca: smak i zalety

Zająca bardzo często porównujemy z królikiem. Oczywiście, jeśli chodzi o rodzinę i fizyczne podobieństwo, jesteśmy zgodni. Jednak jeśli chodzi o kulinaria, mięso zająca zasadniczo się różni od mięsa króliczego. Zając, choć większości sympatyków kuchni nieznany, może znaleźć szerokie zastosowanie kulinarne.

Mięso zająca ma charakterystyczny dla dziczyzny, lekko słodkawy smak i ciemnoczerwoną, rdzawą barwę. Gulasze, zając pieczony, potrawka, słynny pasztet - to tylko niektóre z możliwych zastosowań tego mięsa. Co ważne, z zającem powinniśmy postępować jak w przypadku reszty dziczyzny - by mięso nadawało się do użytku, zając winien wisieć kilka dni na wolnym powietrzu, by mięso skruszało. Jeśli chodzi o krótką charakterystykę, mięso zająca jest chude, delikatne i bardzo kruche. Jest również dużo zdrowsze niż tuszka królicza.

Mięso z zająca: właściwości i walory zdrowotne

Podstawową zaletą zajęczego mięsa jest jego chudość. W porównaniu do mięsa z królika zając zawiera więcej łatwo przyswajalnego białka (kolagenowego) oraz mniej tłuszczu i cholesterolu. Mięso z zająca określane jest jako dietetyczne i bardzo dobrze przyswajane przez człowieka. Kucharze radzą, by dla lepszego efektu i walorów smakowych moczyć mięso zająca w marynacie, następnie wypłukać i osuszyć. Doskonale smakuje z dodatkiem warzyw i wina. Ponieważ mięso zająca jest bardzo chude, często dodaje się do niego słoninę. Zając jest również wykorzystywany w branży wędliniarskiej do kiełbas i pasztetów.