Kuchnia azjatycka okiem Pascala Brodnickiego

2016-09-22 15:12

Kuchnia azjatycka – różnorodna, wyrazista, a przy tym niezwykle popularna – to prawdziwa skarbnica pomysłów dla wszystkich prawdziwych smakoszy jedzenia. O jej kilku najważniejszych cechach opowiada Pascal Brodnicki, ambasador Ramy Smaż jak szef kuchni.

Kuchnia azjatycka okiem Pascala Brodnickiego
Autor: thinkstockphotos.com Dania kuchni azjatyckiej to feeria barw i smaków

Kuchnia azjatycka obejmuje swoim zasięgiem bardzo duży teren geograficzny, w tym m.in. Japonię, Wietnam, Tajlandię, Chiny i Koreę. Ta różnorodność sprawia, że jest ona bardzo trudna do jednoznacznego zdefiniowania.

„W kuchni azjatyckiej dominują przyprawy, sosy i zioła. To dzięki nim potrawy wywodzące się z tego regionu smakują tak wyjątkowo”, opowiada Pascal Brodnicki, który wielokrotnie miał okazję odwiedzić Azję.

W Chinach jedzenie traktuje się jak pewnego rodzaju filozofię – według niej sposób naszego jedzenia odzwierciedla się w ciele. Każda potrawa powinna być więc przygotowywana jako połączenie pięciu smaków – gorzkiego, ostrego, słonego, kwaśnego i słodkiego. Wszystkie one – według chińskiej tradycji, wykazują właściwości, aby rozgrzewać lub ochładzać nasze ciało od wewnątrz. Kuchnia japońska natomiast dąży do zachowania >czystości< smaku, stąd mała ilość przypraw oraz unikanie produktów przetworzonych. Dla kuchni tajskiej charakterystyczne jest natomiast wykorzystywanie do przyprawiania potraw bazylii, trawy cytrynowej i kolendry” – opowiada Pascal.

Jednak mimo że kuchnia azjatycka jest tak różnorodna, zawsze wykorzystać możemy kilka uniwersalnych składników, które na pewno zasmakują domownikom. Oto dwie propozycje Pascala na pyszne potrawy w dalekowschodnim stylu:

>>> Pulpeciki wołowe z imbirem w sosie sojowo-limonkowym

>>> Dorsz z czarnym ryżem, mandarynkami i curry