Jak używać sztućców: savoir-vivre przy stole

Jak używać sztućców: savoir-vivre przy stole

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Prawidłowe nakrycie stoł: układamy sztućce i zastawę stołową. Sztućce układa się od wewnątrz na zewnątrz. Zaczynając od sztućców do głownego dania.

Savoir-vivre przy stole - dobre maniery przy stole mówią wiele o naszej kulturze osobistej, dlatego przypominamy, jak należy używać sztućców. Na co dzień również warto posługiwać się sztućcami we właściwy sposób, aby nie popełnić faux pas na formalnym spotkaniu.

Savoir-vivre przy stole: prawidłowe nakrycie stołu - poznaj zasady ułożenia, rodzaje i zasady używania sztucców. Wszystkie sztućce wykorzystane do nakrycia stołu powinny pochodzić z jednego kompletu. Sztućce układamy przy brzegach talerzy, według kolejności użycia, zaczynając od zewnętrznej strony, rozmieszczając w odległości 1 centymetra od siebie. Noże i łyżki kładziemy po prawej stronie, z kolei widelce z lewej strony. Ostrze noża powinno być skierowane w lewo. Łyżkę kładziemy jako pierwszą, licząc od prawej strony nakrycia, ponieważ zupa będzie serwowana na początku przyjęcia. Nad talerzem rozkładamy sztućce do deseru, pamiętając, że mała łyżeczka leży nad widelczykiem. Uchwyt łyżeczki powinien znajdować się po prawej stronie, natomiast widelczyka po lewej.

Jak używać sztućców: nóż i widelec

Podczas spożywania posiłków nóż trzymamy w prawej ręce, a widelec w lewej. Ostrze noża przez cały czas powinno być skierowane w dół. Nóż trzymamy mocno, jego uchwyt chowamy w dłoni, kciuk jest skierowany w dół. Nóż nigdy nie powinien być trzymany jak ołówek. Mięso i pozostałe składniki potrawy kroimy na niewielkie kawałki i wkładamy do ust. Nie kroimy całej porcji mięsa przed posiłkiem, ponieważ jest to nieeleganckie. Zgodnie z zasadami savoir-vivre przy stole podczas jedzenia nie gestykulujemy ze sztućcami w dłoniach.

Jak używać sztućców: łyżka i łyżeczka

Łyżkę trzymamy w prawej ręce, opierając ją na palcach i zabezpieczając kciukiem oraz palcem wskazującym. Zupę należy nabierać od boku łyżki. Podczas jedzenia nie opuszczamy głowy, lecz doprowadzamy łyżkę do ust, pamiętając o wyprostowanych plecach. Desery jemy łyżką lub widelcem. Lody i sorbety mogą być spożywane łyżeczką lub długą łyżeczką, jeśli są  podane w wysokim pucharku.

Savoir-vivre przy stole: przerwa w jedzeniu

Jeśli na chwilę przerywamy posiłek powinniśmy w odpowiedni sposób ułożyć sztućce: nóż i widelec krzyżujemy na talerzu. Nóż kładziemy ostrzem zwróconym w lewo, a widelec umieszczamy nad nożem. Gdy chcemy zrobić przerwę w jedzeniu zupy, pozostawiamy łyżkę w głębokim talerzu.

Savoir-vivre przy stole: serwetka

Co zrobić z serwetką, która jest w nakryciu stołu. Nakrywając stół, serwetkę kładziemy na talerzach lub po lewej stronie. W restauracji serwetkę rozkładamy na kolanach, gdy kelner oddali się od stołu po przyjęciu zamówienia. Podczas uroczystościorganizowanej w domu, serwetkę rozkładamy na kolanach, gdy zrobi to gospodyni lub gospodarz. Jeśli będąc w restauracji, na chwilę odejdziemy od stołu, zostawmy serwetkę na krześle. Na przyjęciu odłóżmy serwetkę na stół, po lewej stronie talerza. Po zakończonym posiłku odkładamy zmiętą serwetkę po prawej stronie nakrycia.

Savoir-vivre przy stole: koniec posiłku

Po zakończeniu jedzenia widelcem i nożem, sztućce odkładamy równolegle, tak aby tworzyły z krawędzią blatu kąt prosty. Jest to sygnał dla kalnerka, że skończyliśmy posiłek. Ostrze noża kierujemy do wewnątrz. Gdy skończymy jeść zupę, łyżkę powinniśmy odłożyć na podstawkę głębokiego talerza lub bulionówki. Łyżeczkę do herbaty lub kawy kładziemy na spodek, nigdy nie zostawiamy jej w filiżance.

 

0_nz1odbov