Fenkuł: właściwości i zastosowania kulinarne kopru włoskiego

2020-04-28 17:22

Fenkuł zwyczajny nazywany jest także koprem włoskim lub rzadziej koprem słodkim. W Polsce znany jest głównie jako przyprawa o anyżkowym aromacie o właściwościach wspomagających trawienie, wiatropędnych i zwiększających laktację. Uważany jest również za silny afrodyzjak.

Fenkuł
Autor: Shutterstock Fenkuł czyli koper włoski to smaczna roślina z rodziny selerowatych o charakterystycznym anyżkowym aromacie.

Spis treści

  1. Jak wygląda i jak smakuje fenkuł?
  2. Właściwości kopru włoskiego
  3. Zastosowania kulinarne kopru włoskiego
  4. Fenkuł w kuchni:
  5. Jak kupować fenkuł?
  6. Jak obierać i kroić fenkuł?

Jak wygląda i jak smakuje fenkuł?

Fenkuł (łac. Foeniculum vulgare)  należy do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale dziko rosnący koper włoski można spotkać również na ziemiach południowej Azji – w Pakistanie, Afganistanie i Iranie. Uprawiany jest na całym świecie, ze względu na jego właściwości lecznicze, a także walory smakowe.

>>> Uprawa kopru włoskiego w ogrodzie. KOPER WŁOSKI w przydomowym ogrodzie warzywnym

Fenkuł składa się z dużej, białej lub jasnozielonej bulwy (cebuli), z której wyrastają zielone łodygi, z których wyrastają drobne pierzaste liście, przypominające listki kopru ogrodowego. W okresie kwitnienia łodygi zwieńczone są białymi kwiatostanami, z których pozyskuje się nasiona. Jadalne są właściwie wszystkie jego części – cebula, łodygi, liście, a także – jako przyprawa - kwiatostany i owoce.

Właściwości kopru włoskiego

Koper włoski jest ceniony zwłaszcza za swoje właściwości antyoksydacyjne – unikalna kombinacja fito składników – między innymi rutyny, kwercetyny i fitoskładników – wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Ponadto fenkuł jest bardzo bogaty w witaminę C, która również jako silny antyutleniacz wspomaga układ odpornościowy organizmu, wzmacnia naczynia krwionośne i neutralizuje wolne rodniki. Jedna roślina pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Koper włoski, jako bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego przyczynia się też do obniżenia poziomu cholesterolu. Ponadto roślina jest bogata w witaminę B1, kwas foliowy i potas, miedź, fosfor, wapń, żelazo, magnez i kwas pantotenowy.

Zastosowania kulinarne kopru włoskiego

Jak wykorzystać to bogactwo składników odżywczych w codziennej diecie? Możliwości jest wiele. Jak już było wspomniane, fenkuł można wykorzystać w kuchni dosłownie w całości, a każdy znajdzie swój sposób na jego wykorzystanie – zwłaszcza jeśli lubi kulinarne eksperymenty. Warzywo można jeść na surowo, jako dodatek do sałatek – jego chrupiąca cebula o lekko słodkawym smaku i anyżkowym aromacie może stanowić odświeżającą nutę w wielu daniach. Aby warzywo straciło nieco anyżowy aromat, trzeba je poddać obróbce cieplnej. I tutaj znowu jest wiele możliwości: bulwy fenkułu można gotować, smażyć, dusić i grillować. Wielbicielom kuchennych eksperymentów polecamy także konfiturę z fenkułu, która znakomicie komponuje się z pieczystym. Łodygi kopru włoskiego wzbogacają smak zup i sosów. Liście i nasiona stanowią aromatyczną przyprawę.

Fenkuł w kuchni:

Chrupka surówka z fenkułu i pomarańczy

Przepyszny fenkuł zapiekany w sosie serowym

Pstrąg grillowany w folii z koprem włoskim i migdałami

Sałatka z kopru włoskiego, ogórka i rzodkiewek

Dietetyczna zupa krem z fenkuła, marchwi i jabłka

Jak kupować fenkuł?

Dobrej jakości koper włoski ma czyste i zbite bulwy, bez oznak rozłupywania w o białym lub jasnozielonym kolorze. Unikaj produktów, których bulwy są sine lub mają plamy. Łodygi powinny mieć kolor zielony i mocno przylegać do cebuli. Świeży fenkuł pachnie lukrecją lub anyżem. Sezon na fenkuł trwa od jesieni do wczesnej wiosny. Najlepiej przygotować go niezwłocznie po zakupie, gdyż z czasem traci woje walory smakowe. Natomiast suszone nasiona kopru włoskiego można przechowywać do 6 miesięcy w suchym miejscu, najlepiej szczelnie zamknięte, aby nie traciły charakterystycznego aromatu.

Jak obierać i kroić fenkuł?

Przed rozkrojeniem fenkuł należy dokładnie opłukać pod strumieniem bieżącej wody. Następnie odcinamy łodygi od bulwy, kroimy cebulę na pół i usuwamy głąb. Można również usunąć zewnętrzną warstwę z cebuli fenkułu. Następnie znów przepłukać warzywo. Fenkuł można kroić w piórka lub plasterki – podobnie jak cebulę.