Co jeść, aby mieć lepszą pamięć? Jak dietą poprawić koncentrację?

Co jeść, aby mieć lepszą pamięć? Jak dietą poprawić koncentrację?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Magnez znajduje się w kakao, czekoladzie, orzechach laskowca i w kaszy gryczanej.

Początek jesieni to również początek szkoły i studiów. Co zrobić, jeśli po wakacyjnej labie nasza pamięć nie jest w najlepszym stanie? Zaległości można nadrobić, stosując dobrze zbilansowaną dietę z uwzględnieniem kilku łatwo dostępnych produktów.

Dobra ilość kcal = dobra pamięć

Każdy wie, że z pustym brzuchem trudno się skoncentrować. Do prawidłowej pracy mózgu potrzebna nam jest wystarczająca ilość energii, czyli kalorii. Jednym z jej źródeł są węglowodany złożone, które trawimy dłużej niż węglowodany proste (białe pieczywo, słodycze).

Dzięki temu dłużej zachowamy jasność umysłu. Właśnie dlatego przed wyjściem z domu nie zapomnijmy o sycącym śniadaniu. Warto sięgnąć po pieczywo pełnoziarniste, muesli lub otręby.W ciągu dnia energię uzupełnimy, jedząc na obiad brązowy ryż, ziemniaki albo rośliny strączkowe.

Nie zapomnijmy o jajku

To jeden z niewielu produktów zawierających cholinę - związek chemiczny niezbędny do budowy komórek i ich prawidłowego funkcjonowania. Lekarze zalecają spożywanie jajek ciężarnym kobietom, aby mózg płodu rozwijał się bez powikłań. Nie przesadzajmy jednak z ilością, aby wspomagając pamięć , nie podnieść cholesterolu.

Dobroczynne działanie kwasów

Nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie produkuje, lecz ich potrzebuje! Dlatego kwasy OMEGA – 3, 6, 9 musimy dostarczać mu wraz z pożywieniem. Są to substancje wspomagające pamięć, koncentrację, naukę, układ nerwowy, a nawet koordynację.

Znajdziemy je w produktach sojowych, zielonych warzywach liściastych, orzechach włoskich, a przede wszystkim w rybach morskich. Łosoś, sardynki, makrela i śledź powinny na stałe zagościć w naszej kuchni. 

Smaczny magnez i potas

Minerały te wspomagają naszą pamięć, ale przydadzą się również w sytuacjach stresowych. Magnez znajduje się w kakao, czekoladzie, orzechach laskowca i w kaszy gryczanej.

Potas zawierają brzoskwinie, banany i pomidory. Jego braki powinny uzupełniać przede wszystkim kobiety w czasie menstruacji. Pamiętajmy, że alkohol, kawa i papierosy utrudniają wchłanianie tych substancji do organizmu.