Absolutny hit! Te pyszne pierniczki zrobisz szybko

Absolutny hit! Te pyszne pierniczki zrobisz szybko

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Pierniki można wyczarować w oka mgnieniu

Pierniki - zwyczajowo pieczone w okresie Świąt Bożego Narodzenia i podczas karnawału - mają w kuchni polskiej, a także w innych krajach europejskich długą tradycję. Przyrządzane są z ciasta, w skład którego wchodzą mąka pszenna, a często również żytnia, oraz miód pszczeli, a w tańszej wersji - miód sztuczny, syrop albo cukier i karmel. Tradycyjne pierniki przyrządza się z ciasta długo fermentowanego, nawet 28 dni i dłużej. Można jednak przyrządzić pyszne pierniczki wykorzystując dostępne spulchniające środki spożywcze i współczesne techniki. Cała tajemnica doskonałego smaku pierników tkwi przecież w korzennych przyprawach.  Zobacz najlepsze przepisy na pyszne pierniki. 

Piernik swój smak i zapach zawdzięcza aromatycznym przyprawom

 

Pierniki swój charakterystyczny smak i zapach zawdzięczają dodatkowi miodu i aromatycznych przypraw, takich, jak cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, imbir. Sprzedawane są te przyprawy w postaci gotowej mieszanki, zwanej przyprawą do pierników. Dawniej taką mieszankę przygotowywano w domu, a skład jej był przekazywany w sekrecie z matki na córkę. 

Domowa przyprawa do piernika: jak zrobić? Przepis na przyprawę piernikową [WIDEO] 

Pierniczki wycinamy za pomocą specjalnych wykrojników - foremek

 

Drobne pierniczki na święta mogą być wycinane w różne kształty. 

Jakie foremki do pierniczków wybrać?

 

Ślicznie dekorowane pierniczki są piękną ozdobą

 

Pikantne ciasto powinno być oprószone cukrem pudrem lub jeszcze lepiej polukrowane.

Jak zrobić domowy lukier?

Jak ozdobić świąteczne pierniczki?

Posypka, brokat, lukier: czym i jak dekorować pierniczki?

 

Pierniczki własnoręcznie przygotowane - idealny prezent

 

Staropolskim zwyczajem świątecznym, który uległ, niestety, zapomnieniu, część bożonarodzeniowego piernika przeznaczano symbolicznie dla małego Jezusa, Maryi i dla Trzech Króli, a następnie przekazywano ubogim. Obyczaj dzielenia się piernikiem z najbiedniejszymi utrzymywał się do początków dwudziestego stulecia w domach szlacheckich i mieszczańskich.

Ocena: 5