Awokado - egzotyczny owoc o niezwykłych właściwościach [WIDEO]

Awokado - egzotyczny owoc o niezwykłych właściwościach [WIDEO]

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Awokado - egzotyczny owoc o niezwykłych właściwościach

Awokado coraz częściej gości na naszych stołach. Jest smaczne i pożywne. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niezwykłe ma działanie zdrowotne. Co jest takiego szczególnego w tym egzotycznym owocu?

Awokado dla zdrowia

Awokado, czyli owoc drzewa o nazwie smaczliwka, charakteryzuje się tłustym, jasnozielonkawym miąższem. Zawarte w nim tłuszcze jednonienasycone są łatwo przyswajalne przez organizm i są zalecane jako zamiennik masła – szczególnie osobom z miażdżycą i nadciśnieniem. Mają też działanie przeciwutleniające i właściwości chroniące przed zachorowaniem na raka.

Awokado obniża poziom cholesterolu, polecane jest także osobom chorującym na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów. Badania przeprowadzone w Japonii wykazały pozytywny wpływ spożywania awokado na wątrobę porażoną wirusowym zapaleniem wątroby typu C i wirusem HCV. Awokado pomaga też zapobiegać chorobom układu krążenia i serca. Dzięki zawartości witamin z grupy B (szczególnie B6) oraz E jest także wykorzystywane w leczeniu impotencji, stresu i zaburzeń miesiączkowania u kobiet.

Awokado dla urody

Awokado stosowane jest także w kosmetyce. Maseczka  z rozgniecionego miaższu natłuszcza skórę i łagodzi podrażnienia, jednocześnie dostarczając składników odżywczych. Składniki zawarte w awokado pobudzają produkcję kolagenu.

Z uwagi na zawartość łatwo przyswajalnych tłuszczów, duży zasób wartości odżywczych a jednocześnie zawartość substancji działających przeciwbakteryjnie i antygrzybiczo, awokado jest wartościowym elementem diety w rekonwalescencji dzieci i dorosłych.