Alkohol - dlaczego picie alkoholu w odpowiednich ilościach wydłuża życie i poprawia zdrowie?

2016-08-19 14:08

Alkohol szkodzi zdrowiu, zwłaszcza tych osób, które piją go w zbyt dużych ilościach. W nadmiarze negatywne działanie ma jednak także woda mineralna i mleko. Czy niewielkie dawki alkoholowych napojów: wina, piwa i nalewek mogą być pożyteczne? Sprawdź, jak alkohol pity w odpowiedni sposób, wpływa na zdrowie.

Czy alkohol jest zdrowy? Dlaczego picie alkoholu wydłuża życie i poprawia zdrowie?
Autor: pixabay.com Czerwone wino w niewielkich ilościach jest bardzo zdrowe.

Spis treści

  1. Francuski cud
  2. Piwo
  3. Nalewki

Francuski cud

Przez lata dietetycy głowili się nad kłopotliwym paradoksem: słynący z upodobania do dobrej kuchni, w tym tłustych pasztetów i serów Francuzi zapadali na choroby układu krążenia rzadziej, niż przedstawiciele innych nacji. Okazało się, że jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest zwyczaj regularnego pijania do posiłków czerwonego wina.

Ten bogaty w antyutleniacze napój poprawia poziom tzw. dobrego cholesterolu we krwi. Codzienne opróżnianie jednego, najwyżej dwóch kieliszków czerwonego wina zmniejsza ryzyko udaru mózgu czy zawału nawet o połowę. Zwiększenie dawki może wywołać odwrotny skutek. Samo wino nie pomoże też, jeśli źle się odżywiamy, unikamy ruchu czy regularnego snu.

Piwo

Niektórzy badacze uważają, że napój ten przyczynił się do powstania pierwszych wielkich cywilizacji. Kaloryczne i pozbawione szkodliwych bakterii piwo było jednym z podstawowych produktów żywnościowych w starożytnej Mezopotamii, a o jego zdrowotnych walorach pisano jeszcze w XVIII stuleciu.

Przygotowany w tradycyjny sposób napój jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Zawiera między innymi witaminy z grupy B, zwłaszcza B6, fosfor, potas, magnez. Podobnie jak wino, zawiera pewną ilość antyutleniaczy, może więc zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych – jeśli ograniczy się spożycie do jednej szklanki dziennie. Piwo sprzyja też laktacji, więc bywało zalecane karmiącym matkom – choć wyłącznie w wersji bezalkoholowej, ze względu na szkodliwy wpływ alkoholu na organizm dziecka.

Nalewki

Nalewki to tradycyjne lekarstwa, powszechnie stosowane w przypadku wielu drobnych schorzeń. W ich przypadku zdrowotne działanie wywiera nie alkohol, a rozpuszczone w nim związki chemiczne pochodzące z wykorzystanych do przygotowania wyciągu roślin

Nalewka z malin (podobnie jak malinowy sok) stosowana jest przy przeziębieniach i działa napotnie, gorzka nalewka z zielonych orzechów i nalewka z podbiału podawane są w przypadku bólu brzucha, smorodinówka z czarnych porzeczek ma działanie moczopędne, uspokaja nalewka na lawendzie, medycyna ludowa przypisuje jarzębiakowi korzystny wpływ na nerki, kilka kropel nalewki na czosnku chroni przed przeziębieniem itp. Wszystkie te specyfiki stosować należy jednak w naprawdę minimalnych ilościach – w końcu to lekarstwo.