Patelnia stalowa, miedziana, żeliwna czy teflonowa: którą wybrać? Patelnie do zadań specjalnych

2016-10-03 11:18

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie kuchni bez patelni. Ale gdy przychodzi do wyboru tej najlepszej - praktycznej i uniwersalnej, robi się problem. Na dodatek każda z patelni ma inne właściwości i przeznaczenie. Porównujemy patelnie stalowe, miedziane, żeliwne i teflonowe. Sprawdź, którą wybrać.

Patelnia stalowa, miedziana, żeliwna czy teflonowa: którą wybrać? Patelnie do zadań specjalnych
Autor: thinkstockphotos.com Patelnie żeliwne słyną z długowieczności

Spis treści

  1. Patelnia stalowa
  2. Patelnia miedziana
  3. Patelnia żeliwna
  4. Patelnia teflonowa
  5. Warto wiedzieć: jak wyczyścić miedzianą patelnię?

Patelnia stalowa

Jak rozpoznać? Charakteryzuje ją specyficzna gładkość i blask na tyle intensywny, że można się w niej przeglądać jak w lustrze.

Do czego służy? Jest uniwersalna. Nadaje się i do smażenia (stopień przyrumienienia smażonego mięsa widać jak na dłoni dzięki jasnej i gładkiej powierzchni patelni), i do duszenia potraw (sosy zrobione na na niej są pyszne, nie psuje ich posmak metalu).

Do czego nie? Nie nadaje się dla niecierpliwych - gdyż dość dużo czasu upłynąć musi, by się rozgrzała do pożądanej temperatury. Dlatego potrawy lepiej jest odgrzewać w garnku albo na patelni emaliowanej.

Patelnia miedziana

Jak rozpoznać? Po cenie. To najdroższa patelnia - potrafi kosztować dobrze ponad 800 złotych, oraz po blasku, jaki roztacza. Taka patelnia pokryta jest cieniutką warstwą szlachetnej stali - by zneutralizować metaliczny posmak miedzi.

Do czego służy? Uwielbiają ja profesjonaliści, bo nagrzewa się i chłodzi błyskawicznie. Niemniej ma też swoje wady. Właściwie nadaje się tylko do smażenia konfitur i powideł - i to ze słodkich owoców. Kwaśne bowiem reagują z miedzią i przybierają jej smak.

Do czego nie? Do podgrzewania potraw. Miedź nie jest odporna na działanie kwasów zawartych w żywności.

Patelnia żeliwna

Jak rozpoznać? Jest najcięższą patelnią ze wszystkich. Trudno ją udźwignąć jedną ręką. Wyjątkowo "niekobiece" naczynie.

Do czego służy? Ta patelnia jest wieczna, właściwie nic jej nie zniszczy. Zrobione na niej omlety udają się zawsze i są pyszne. Idealna do smażenia steków - są soczyste i miękkie. Nagrzewa się w krótkim czasie, a później bardzo długo utrzymuje określoną temperaturę.Do czego nie? Do duszenia warzyw al dente (na półtwardo) - zbyt krótki proces przygotowania sprawia, że warzywa przejmują metaliczny posmak.

Patelnia teflonowa

Jak rozpoznać? Po lekkości. Jest najlżejszą patelnią. Także po cenie - to jedno z tańszych naczyń. Warto podkreślić, że powłoka teflon i nieprzywieralna to nie to samo! Czasami bardzo tanie patelnie mają w opisie "typu teflon", lepiej więc uważnie wczytać się w informacje producenta.

Do czego służy? Właściwie do wszystkiego. Naleśniki, ryby czy też kotleciki z indyka zrobisz szybko i w dodatku dietetycznie, bo na małej ilości tłuszczu.

Do czego nie? Do smażenia potraw w chrupiących panierkach czy cebuli na złoto raczej się nie nadaje. Nagrzewa się zbyt szybko i w tym samym tempie oddaje ciepło potrawom. Szybciej wszystko spalisz niż uzyskasz pożądany efekt. Jeśli uszkodzisz powierzchnię teflonu, patelnię możesz wyrzucić, bo nie nadaje się do użytku.

Warto wiedzieć: jak wyczyścić miedzianą patelnię?

Keczup zamiast środka czyszczącego - miedziane naczynie doprowadzisz do stanu absolutnego połysku, jeśli wyczyścisz je keczupem. Działa antyutleniająco. Natrzyj naczynie keczupem, zostaw na pięć minut i spłucz pod bieżącą wodą.